Hi students, Welcome to Amans Maths Blogs (AMBIPi). Are you preparing for SSC CGL Tier 1 and 2 and looking for SSC CGL Exam Advance Math Number System Question with Solutions AMBIPi? In this article, you will get Previous Year Mathematics Questions asked in SSC CGL Tier 1 and Tier 2, which helps you in the preparation of government job exams of SSC CGL.
SSC CGL Exam Math Number System Question with Solutions
SSC CGL Exam Math Question: 1
A number when divided by the sum of 555 and 445 gives two times their difference as quotient and 30 as the remainder. The number is
Option A : 220030
Option B : 22030
Option C : 1220
Option D : 1250
Show/Hide Answer Key
Option A : 220030
Divisor = 555 + 445 = 1000
Quotient = (555 – 445) × 2 = 110 × 2 = 220
Remainder = 30
Dividend = Divisor × Quotient+ Remainder = 1000 × 220 + 30 = 220030
SSC CGL Previous Year Math Questions: 2
When a number x is divided by a divisor it is seen that the divisor = 4 times the quotient = double the remainder. If the remainder is 80 then the value of x is
Option A : 6480
Option B : 9680
Option C : 8460
Option D : 4680
Show/Hide Answer Key
Option A : 6480
According to the question, Divisor = 2 × remainder = 2 × 80 = 160 Again, 4 × quotient = 160
Quotient = 160/4 = 40\ x = Divisor × Quotient + remainder = 160 × 40 + 80 = 6480
SSC CGL Previous Year Math Paper: 3
On dividing a certain number by 342 we get 47 as remainder. If the same number is divided by 18, what will be the remainder ?
Option A : 15
Option B : 11
Option C : 17
Option D : 13
Show/Hide Answer Key
Option B : 11
Here, first divisor (342) is a multiple of second divisor (18).i.e. 342 ÷ 18 = 19 Required remainder = Remainder on dividing 47 by
18 = 11
SSC CGL Mock Test Math Question: 4
The sum of three numbers is 252. If the first number is thrice the second and third number is two–third of the first, then the second number is
Option A : 41
Option B : 21
Option C : 42
Option D : 84
Show/Hide Answer Key
Option C : 42
Let second number = x.
First number = 3x
Third number =2/3× 3x= 2x
According to the question,
3x + x + 2x = 252
6x = 252x =252/ 6= 42
SSC CGL Free Mock Test Math Question: 5
The difference between the greatest and the least five-digit numbers formed by the digits 2, 5, 0, 6 and 8 is (repetition of digits is not allowed)
Option A : 69552
Option B : 65925
Option C : 65952
Option D : 63952
Show/Hide Answer Key
Option D : 65952
Five-digit numbers formed by 2, 5, 0, 6 and 8 :
Largest number = 86520
Smallest number = 20568
Required difference = 86520 – 20568 = 65952
SSC CGL Advance Math Question: 6
A man has some hens and some cows. If the total number of heads of hens and cows together is 50 and the number of feet of hens and cows together is 142, then the number of cows is
Option A : 21
Option B : 25
Option C : 27
Option D : 29
Show/Hide Answer Key
Option A : 21
Let the number of cows be x.
Q A hen or a cow has only one
head.
Number of hens = 50 – x
A hen has two feet.
A cow has four feet.
According to the question,
4x + 2 (50 – x) = 142
4x + 100 – 2x = 142
2x = 142 – 100 = 42x =422= 21
SSC CGL Math Previous Year Question: 7
The least number, which when divided by 5, 6, 7 and 8 leaves a remainder 3 in each case, but when divided by 9 leaves no remainder, is :
Option A : 1677
Option B : 1683
Option C : 2523
Option D : 3363
Show/Hide Answer Key
Option B : 1683
SSC CGL Math Question Paper: 8
If the sum of the digits of any integer between 100 and 1000 is subtracted from the same integer, the resulting number is al-ways divisible by
Option A : 2
Option B : 5
Option C : 6
Option D : 9
Show/Hide Answer Key
Option D : 9
A 3–digit number = 100x + 10y + z
Sum of digits = x + y + z
Difference = 100x + 10y + z – x – y – z = 99x + 9y = 9 (11x + y) i.e.,
multiple of 9.
Advance Math Question Asked in SSC CGL: 9
The least number that must be added to 8961 to make it exactly divisible by 84 is
Option A : 27
Option B : 57
Option C : 141
Option D : 107
Show/Hide Answer Key
Option A : 27
Previous Year Math Question Paper SSC CGL: 10
Number of composite numbers lying between 67 and 101 is
Option A : 27
Option B : 24
Option C : 26
Option D : 23
Show/Hide Answer Key
Option A : 27
Number of numbers lying be- tween 67 and 101
101 – 67 – 1 = 33
Prime numbers 71, 73, 79, 83,
89 and 97 = 6
Composite numbers = 33 – 6 = 27
SSC CGL Exam Math Number System Question: 11
The least number that must be subtracted from 1294 so that the remainder when divided by 9, 11 and 13 will leave in each case the same remainder 6, is :
Option A : 2
Option B : 3
Option C : 1
Option D : 4
Show/Hide Answer Key
Option C : 1
LCM of 9, 11 and 13 = 9 × 11 × 13 = 1287
Required lowest number that
leaves 6 as remainder = 1287 + 6 = 1293
Required answer = 1294 – 1293 = 1
SSC CGL Previous Year Math Number System Questions: 12
What least value must be assigned to ‘x’ so that the number 63576x 2 is divisible by 8 ?
Option A : 1
Option B : 2
Option C : 3
Option D : 4
Show/Hide Answer Key
Option C : 3
SSC CGL Previous Year Math Number System Paper: 13
The least number to be added to 13851 to get a number which is divisible by 87 is
Option A : 18
Option B : 43
Option C : 54
Option D : 69
Show/Hide Answer Key
Option D : 69
SSC CGL Mock Test Math Number System Question: 14
What least value must be assigned to ‘x’ so that the number 451 x 603 is exactly divisible by 9?
Option A : 7
Option B : 8
Option C : 5
Option D : 9
Show/Hide Answer Key
Option D : 9
If the sum of the digits of a number be divisible by 9, the number is divisible by 9.
Sum of the digits of 451 * 603 = 4 + 5 + 1 + * + 6 + 0 + 3 = 19 + x
If x = 8, then 19 + 8 = 27 which is divisible by 9.
SSC CGL Free Mock Test Math Number System Question: 15
The largest number of four digits exactly divisible by 88 is
Option A : 9988
Option B : 9944
Option C : 8888
Option D : 9768
Show/Hide Answer Key
Option B : 9944
SSC CGL Advance Math Number System Question: 16
Which of the following numbers is completely divisible by 99?
Option A : 57717
Option B : 57627
Option C : 55162
Option D : 56982
Show/Hide Answer Key
Option A : 57717
A number is divisible by 99 if it is divisible by 9 and 11 both.
Sum of the digits of the number 57717 = 5 + 7 + 7 + 1 + 7 = 27 which is divisible by 9. Difference between the sum of
digits at odd and even places =
(7 + 7 + 5) – (7 + 1) = 19 – 8 = 11 which is a multiple
of 11.Required number = 57717
SSC CGL Math Previous Year Number System Question: 17
The smallest number, which should be added to 756896 so as to obtain a multiple of 11, is
Option A : 1
Option B : 2
Option C : 3
Option D : 5
Show/Hide Answer Key
Option D : 5
SSC CGL Math Number System Question Paper: 18
The product of two numbers is 48. If one number equals “The number of wings of a bird plus 2 times the number of fingers on your hand divided by the number of wheels of a Tricycle”. Then the other number is sum exactly, is
Option A : 9
Option B : 12
Option C : 10
Option D : 18
Show/Hide Answer Key
Option D : 18
Advance Math Number System Question Asked in SSC CGL: 19
One-fourth of a tank holds 135 liters of water. What part of the tank is full if it contains 180 liters of water?
Option A : 2/5
Option B : 2/3
Option C : 1/3
Option D : 1/6
Show/Hide Answer Key
Option C : 1/3
135 litters = 1/4 th part
180 litters = 1/4 x 180/135 = 1/3
Previous Year Math Number System Question Paper SSC CGL: 20
What is two-third of half of 369?
Option A : 123
Option B : 246
Option C : 246 3/8
Option D : 271 3/4
Show/Hide Answer Key
Option A : 123
? = 369 x 1/2 x 2/3 = 123